İsterseniz tatil eğlencenizi ikiye katlayın isterseniz de huzur dolu bir yaşamın keyfine varın! Göcek’in sonsuz maviliğinde aradığınız huzuru bulabilir ve kendinizi doğanın esrarengiz ahengine bırakabilirsiniz. Cennetin nadide parçası olarak görülen Göcek, koyları ve tarihi yapısıyla sınırsız özgürlüğü sizinle buluşturuyor. İlk olarak “Göcek nerede” ve “Göcek’e ne zaman gidilir?” hakkındaki bilgileri sunuyoruz.

Göcek Nerede?

Fethiye ve Dalaman arasında yaklaşık 805.000 km2’lik bir alanda yer alan Göcek, Muğla-Fethiye’ye bağlıdır. Sahil kasabası olarak adlandırılır ve Türkiye’nin güneybatısında yer alır. Tipik Akdeniz iklimi etkisi altında olan Göcek’te, güneşin sıcaklığını hissederken birden denizin soğuk sularına atlayabilirsiniz. Kışın dahi ılık bir hava sunan bu bölge, yaz-kış demeden keyifli bir yaşam imkanı vadediyor.

Göcek’e Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimini kusursuz bir şekilde yaşamanızı sağlayan Göcek, Nisan ayından Ekim ayına kadar deniz ve kumsal keyfine varmanıza olanak sunuyor. En sıcak zamanlarını Haziran ayının sonundan Eylül ayının başına kadar değerlendirebileceğiz sahil kasabası, diğer aylarda da ılıman ve sıcak iklimiyle cezbediyor. Şehir hayatından uzaklaşıp tatlı bir mutluluğa erişebileceğiniz Göcek’e bir kez uğramanız yeterli. Tekrar ve tekrar gitmek isteyeceğiniz bu kasabada, dilerseniz tatil yapabilir dilerseniz de yerleşik hayata geçebilirsiniz. Güzel bir tatil yapmak ve Göcek haftalık kiralık villa fiyatları için Rezervasyon sayfamızı ziyaret edebiliriniz.

Uğramadan Geçmemeniz Gereken Göcek Koyları

Göcek farklı ulaşım imkanlarıyla yerli ve yabancı turistlerin güzide mecrası oluyor. Havayolu, karayolu ve denizyolu üzerinden ulaşabileceğiniz sahil kasabası, herkesin arzu ettiği doğa güzelliklerine sahip. Uzun süre kalmak istiyorsanız villa ve apart kiralama olanaklarından faydalanabilirsiniz. Eğer sabit bir yerde kalmak bana göre değil diyorsanız da yat kiralama hizmetlerinden faydalanabilir ve her geceyi farklı bir koyda geçirebilirsiniz. Tabii burası benim yaşamak istediğim yer diyebilir ve Göcek villa satın alma tekliflerini de inceleyebilirsiniz. Kısa süre ya da uzun süre kalmanız fark etmeksizin mutlaka uğramanız gereken koylardan bahsedelim…

1. Sarsala Koyu

İnce kumu, tertemiz denizi ve sakinliğiyle enfes bir yüzme alanı… Herkesin bilmediği ve gidenlerin vaçgeçemediği Sarsala Koyu, sessiz ve sakin bir zaman dilimi isteyenlerin ilk tercihi olmaya aday! Hafta içi daha tenha olan bu koy, hafta sonu dahi sakinliğiyle dikkat çekiyor. Gözlerden uzak bir şekilde deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarmak istiyorsanız, Dalaman’a 15 km. mesafedeki koya kesinlikle uğramalısınız.

Oldukça cüzi bir miktarla girebileceğiniz Sarsala plajı; küçük kafeteryası ve plaj voleybolu sahasıyla vaktizi eğlenceli geçirmenizi sağlıyor. Ayrıca sarımsaklı ekmek ve deniz ürünleriyle ün yapan Sarsala Koyu’nda damak tadınıza hitap edecek lezzetler bulabilirsiniz.

2. Ayten Koyu

Deniz ve kara ulaşımına müsait olan Ayten Koyu, turkuaz tonlarıyla kendine hayran bırakıyor. İsterseniz çam ağaçlarının altında serinleyebilir isterseniz de denizin keyfini çıkarabilirsiniz. El değmemiş saflığıyla karşınıza çıkan bu koyun denizi biraz taşlıdır. Deniz ayakkabısı kullanmanız daha rahat bir deniz keyfi geçirmenizi sağlar. Gözden ırak olarak nitelendirebileceğimiz koya giderken yanınıza yiyecek ve içecek almanızı tavsiye ederiz. Zira oldukça tenha olan koyda, herhangi bir tesis bulunmadığı için “Kendin getir kendin ye!” tekniğini kullanabilirsiniz… 🙂

3. Göbün Koyu

Tarihi yapısıyla kültür şöleni sunan ve doğa turuna imkan veren Göbün Koyu, geç Bizans dönemine ait olduğu bilinen kalıntılarla ünlenmiştir. Antik kalıntılar ve kaya mezarlarıyla açık hava müzesini andıran bu koyun denizinde dahi farklı bir kültürün yapıtlarıyla karşılaşabilirsiniz. Çam ve zeytin ağaçlarına ev sahipliği yapan Göbün Koyu, doğa yürüyüşleri için de oldukça verimli. Sahildeki restoranlarda keyifli bir yemek yiyebileceğiniz gibi koyun berrak sularında da vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca koya gittiğinizde yukarı köy kısmına gidip manzaranın tadını çıkarmayı unutmayın!

4. Bedri Rahmi Koyu (Taşkaya Koyu)

İlk ismi Taşkaya olan bu koy; yazar, şair ve ressam olan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Göcek yolculuğuyla isim değişikliğine sahip olmuştur. Eyüboğlu’nun koyun yamacındaki bir kayaya çizdiği balık resmi, büyüklüğü ve barındırdığı 6 farklı hayvan figürüyle sanat anlayışını yeniden şekillendiriyor. Turistlerin ve yerel halkın ilgisini artıran bu resimle birlikte, 1974 yılında, koya, Bedri Rahmi Eyüboğlu adı verilmiştir.

Doğal ve saf güzellikleriyle her gelenin ruhunu besleyen Bedri Rahmi Eyüboğlu Koyu’nda; kaya mezarları, çam ve zeytin ağaçlarının yanı sıra küçük ahşap bir iskele yer alıyor. İskelenin yakınında bulunan restoranda ise doğanın içinde ve yeşillikler eşliğinde keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

5. Kleopatra Koyu (Hamam Koyu)

Rivayetlerden bilindiği kadarıyla; Antik Mısır’da son Hellenistik kraliçe olarak kabul edilen Kleopatra, bu koya gelmiş ve hatta yıkanmak için hamam yaptırmış. Hamamdan kalan kalıntılar nedeniyle, bir zamanlar Hamam Koyu olarak da adlandırılan koyda, hem denizde hem de karada farklı güzelliklerle karşılaşabilirsiniz. Deniz canlılarına merakınız varsa ilginizi çekebilecek olan Kleopatra Koyu’na turlarla birlikte de gidebilirsiniz. Geniş bir alana sahip olan koy, yoğun ziyaretçi kitlesiyle dikkat çekiyor.

6. Günlüklü Koyu

Ailecek de gidebileceğiniz Günlüklü Koyu, 10 metre ilerisine kadar derinleşmeyen deniziyle özellikle çocuklar için rahat bir yüzme keyfi sunuyor. Fethiye yolu üzerinde yer alan koy, adını günlük ağaçlarından alıyor. Ormanın içinden kısa mesafe ilerleyerek ulaşabileceğiniz Günlük Koyu, rahat nefes alabileceğiniz yüzme mekanları arasında yer alıyor.

7. Katrancı Koyu

Katrancı koyu Göcek’ten 18 km uzaklıktadır. Muğla – Fethiye karayolu üzerinden ulaşılabilir. Deniz ve sık çam ağaçlarından oluşan orman tüm doğal güzellikleriyle sizi karşılıyor. Katrancı koyu içerisinde dinlenme alanı olup, duş, WC, kabin, içme suyu, büfe, kameriye, otopark gibi hizmetlere de erişilebiliyor.