Göcek, Türkiye’nin en huzurlu tatil beldelerinden biri. Masmavi denizi, muhteşem koyları ve yemyeşil doğayı tamamlayan mitolojik efsaneler ve antik kentler, ziyaretçilere başka bir dünyanın kapısını açıyor. Tarihle doğanın kesiştiği Göcek, sıcakkanlı insanları ve konaklama olanakları ile hem yerleşmek hem de tatil yapmak isteyenleri en güzel şekilde ağırlıyor.

 

Bu şirin beldede bir ömür geçirmeyi ve Göcek tarihine tanıklık etmeyi planlıyorsanız, işe Göcek satılık havuzlu villa fırsatlarına bakarak başlayabilirsiniz. Kısa veya uzun bir tatil için Göcek’te villa kiralama olanaklarını ve kiralık villa seçeneklerini Rezervasyon sayfasından inceleyebilirsiniz. Balayı villaları veya havuzlu villa seçenekleri ile sakinliğin tadını da çıkarabilirsiniz.

Tarihte Mavi Bir Yolculuk

Likya uygarlığının iki kenti olan; Fethiye (Telmessos) ve Dalyan (Kaunos) arasında kalan, ve aynı şekilde Likya yerleşimi olan Göcek’in hala birçok antik sırra gebe olduğu düşünülüyor. Yerleşimin geçmişine ilişkin çok fazla bilgi bulunmasa da Göcek koylarında rastlanılan anıt mezarlar, kaya mezarları ve hamam kalıntıları, bölge ile ilgili ufak da olsa bir çerçeve çiziyor.

Göcek’te yapılması gereken aktivitelerin başında gelen mavi turlar, Göcek körfezinde tarihle iç içe huzurlu ve gizemli bir yolculuk yapmanıza olanak tanıyor. Göcek adaları olarak anılan ve koyların arasında kalan bölgede Likya dönemine ait kalıntılar ve kaya mezarları sizi bekliyor olacak. Göbün Koyu mavi turların en dikkat çeken duraklarından biri oluyor. Liman, lokantalar ve tarihi bir dalgakıran bulunan Göbün Koyu’nda denizin altındaki Bizans kalıntıları dalış tutkunları için tarihi bir görsel şölen sunuyor. Göcek Körfezi’nin en büyük adası olan ve eski Rum kültürünü gözlemleyebileceğiniz Tersane Adası’nda ise antik dönemden ve yakın dönemden kalan kalıntıları görebilirsiniz.

Mavi turların diğer bir durağı olan ve Kleopatra Hamamı olarak bilinen Hamam Koyu’nda da batık hamam ve su altında kalan Bizans manastır kalıntılarına şahit olabilirsiniz. İnanışa göre, bu hamam Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın ziyaretlerinden birinde yakın arkadaşları tarafından yaptırılıp kraliçeye hediye edilmiş. Çünkü o dönemde, bu koyda çıkan sıcak suyun cildi güzelleştirdiği inancı yaygınmış.

Göcek Adı Nereden Geliyor?

Eski çağlarda adı Daidala olan ve tarihi antik çağa kadar giden Göcek, adını nereden alıyor? Aslında bu sorunun tek bir cevabı yok.

Varsayımlardan biri köçeklik… Eski dönemlerde Göcek’te yapılan düğünler veya eğlenceler için Rodos’tan köçekler getirilirmiş. Bu gelenek bölgede çok uzun yıllar sürmüş ve bölge “köçekli” olarak anılmaya başlanmış. Zamanla bölge halkı “köçekli” adını istememiş ve köyün adı Göcek olarak değiştirilmiş.

Diğer bir varsayım ise göç… Eskiden yerleşikler toplu olarak bahar aylarında yaylalara, sonbahar aylarında geri köye göç edermiş. Göç zamanı gelmeden aylar önce her şey uzun uzun planlanırmış. Göç günü geldiğinde ise göçe katılanlar birbirlerine “Vakit geldi, haydi göçek” diye seslenirmiş. Varsayıma göre köyün adı bu seslenmeden kaynaklanıyor. Bu iki olasılık gibi halk arasında farklı varsayımlar da dolaşıyor.