Göcek

Sarıgerme

Sarıgerme antik çağlarda Psilis adıyla anılır, 12 km uzunluğunda bir plaja sahip günümüzün gelişmekte olan bir turizm merkezidir. Sarıgerme Göcek’e 38 km, Dalaman havaalanına sadece 11 km uzaklıktadır. Sarı kumlu plajı su sporlarına son derece uygundur.

Dalyan

Dalyan Deltası Göcek’e yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Doğa harikası Dalyan Deltası dev bir labirenti andırır, sazlıkların arasında yol alırken yanıbaşınızda yükselen yalçın kayalıklar ve uzun gagalı rengarenk kuşu Yalıçapkını bir doğa harikasıdır. Deltada 180 çeşit kuş türü vardır. 3000 yıllık Kral mezarları Dalyan’ın yanı başında, tarihi Kaunos kenti ve Köyceğiz köyü Dalyanın görülecek yerleri arasında.

İztuzu Plajı

Dalyan Deltasının güneyinde, bir tarafı tatlı su diğer tarafı Akdeniz, Carreta Caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları, antik çağlarda Kaunoslar tarafından kullanılan bir kapı, incecik ve altın sarısı kumu, kristal berraklığında denizi ile Dünya’da doğallığını koruyan ikinci plajı ödülüne sahip bir doğa harikası. Göcek’e 50 Km. uzaklıkta.

Kaunos / Köyceğiz – Dalyan

Göcek’e 50 km mesafede Dalyan boğazında yer alan ve Miletos’un ikiz çocuklarından biri olan Kaunos tarafından Karya-Likya sınırında kurulan antik bir kent. Antik çağda bir liman kenti olan Kaunos bugün çok içeride kalmıştır. Kenti koruyan 3 km uzunluğundaki sur, Stoa, agora, çeşme, hamam, tiyatro ve tapınak kalıntıları ile Kaunos antik dönemin tam teşkilatlı kentlerinden biridir.

Köyceğiz

Dalyan Deltasının kuzeyinde yer Köyceğiz gölü ve yerleşiminin tarihi M.Ö. 3400 yıllarına kadar uzanır. Bölgenin ilk uygarlığı Koryalılar olup sonra sırasıyla İskitler, Asurlular, İyonyalılar, Dorlar, Akalar, Persler, Helenler, Seleykoslar, Romalılar, Selçuklular, Menteşoğulları ve Osmanlılar yöreye hakim olmuştur. Köyceğiz Gölü’nün Akdeniz’le birleştiği yerde antik Kaunos kenti bulunur. Akropol, Harab ve Susan Kaleleri ve çeşitli mabetler önemli tarihi alanlarıdır. Göcek’e 60 km uzaklıkta.

Ören

Göcek’e 75 km uzaklıkta antik Xanthos Çayının çıktığı yerde kurulmuştur. Bu olağan üstü su kaynağı mitolojik öykülere konu olmuştur. Bugün Ören Köyü sınırları içerisinde kalan kentten günümüze sur kalıntıları, hamam ve Bizans dönemine ait suyolu kalmıştır.

Katrancı Koyu

Göcek’e 18 km uzaklıkta Muğla – Fethiye karayolu üzerindedir. Denize kadar uzanan sık çam ağaçları ile kaplı koy, mavi ve yeşilin en güzel uyumunu sergiler. Koyda orman içi dinlenme alanı olup, duş, WC, kabin, içme suyu, büfe, kameriye, otopark gibi hizmetler mevcuttur. İdeal bir çadırlı kamping ve mesire yeridir.

Gemiler Adası

Ölüdeniz ya da Gemiler Koyu’ndan teknelerle ulaşılan ada üzerinde M.S. 5-11. yy.lar arası yapılmış Bizans dönemine ait kilise, şapel sivil yapı kalıntıları bulunmaktadır. Hıristiyanlığın ilk yayılma merkezlerinden biri olması nedeni ile önem taşımaktadır. St. Nicolas olarak da bilinen ada, Mavi Tur teknelerinin uğrak yeridir. Gemile koyu Göcek’e 45 km mesafededir.

Tlos / Yaka Köyü

Göcek’e 80 km uzaklıktadır. Dik bir tepenin üzerinde konumlanan kent akropolü önünde Osmanlı yapısı bir kale ile gizlenmiştir. Antik kaleye çıkarken yamaçtaki kayalıklara oyulmuş tapınak mezarlar dikkatinizi çekecektir. Likya Federe Birliğinin 6 büyük kentinden biri ve birliğin ”spor merkezi” dir.

Uçan kanatlı atı Pegasus ile ünlenen Mitolojik kahraman Bellerephontes’in yaşadığı kent olarak bilinir. Likya bölgesindeki en eski kent olduğu ve kuruluşunun İ.Ö. 2000`lerden önceye dayandığı arkeoloji kazıları ile tespit edilmiştir. Kent akropolünün doğal kayası üzerinde oluşturulan mezarlığı, Likya’nın en güzel ev tipi mezarları ile süslenmiştir. Nekropoldeki kral tipi mezarın ise Bellerephontes’e adandığı bilinir.

Ören yeri girişindeki çınar ağaçları alında çay bahçelerinden birinde soğuk bir şeyler içebilir, özellikle yayık ayranlarını deneyebilirsiniz.

Letoon / Bozoluk-Kınık

Göcek’e 90 km uzaklıkta, Likya Federe Birliğinin dinsel merkezidir. Tanrıça Leto, Tanrıça Artemis ve Tanrıça Apollon’a adanmış 3 tapınağı ile ünlüdür. Arkeoloji kazıları 1962 yılından bu yana sürdürülen Letoon’da bölgenin erken Hıristiyanlık dönemine ilişkin kiliseleri de ortaya çıkartılmıştır.

Pınara / Minare Köyü

Akdağ’ın eteklerinde Fethiye’ye 55 km, Göcek’e 85km. uzaklıktadır. Likya’nın en büyük kentlerinden biridir. Bölgedeki ilk güzellik yarışmasının yapıldığı kent olarak bilinir ve tanrıça Afrodit’e adanan ilginç mimari özellikteki tapınağı ile önem kazanmıştır. Yüzlerce ”güvercin yuvası” biçiminde hazırlanmış halk tipi mezarları Nekropolis`ini benzersiz kılar.

Kayaköy / Fethiye

Göcek’e 55 km mesafede, kuruluşu kesin olarak bilinmeyen ve depremler sonucu birkaç ev tipi mezarı dışında bütünüyle yok olan antik Karmillassos’un üzerinde 14. yy. dan başlayarak kurulmuş bir Rum yerleşimidir. Eski adı Levissi`dir Yaşamı boyunca çevresindeki beş Türk köyünün halkı ile bütünleşen ve dostluk, kardeşlik, barış kavramları üzerinde insanlık dersleri veren Kayaköy bölgemizin gurur kaynaklarından biridir. 1922 yılında Türk ve Yunan hükümetleri arasında imzalanan bir “nüfus değişimi” anlaşması uyarınca, Kayaköy’ün Rum ahalisi ile Batı Trakya`da yaşayan Türk ahali karşılıklı olarak yer değiştirmiştir.

Cadianda / Üzümlü

Göcek’ten 25 km uzaklıktaki Üzümlü sınırlarındadır. Likya Federe Birliğine en son katılan kent olarak bilinir. İlginç fizik yapısı içinde kurulan kent doğal nedenlerle oldukça yıpranmıştır. Fethiye Müzesince gerçekleştirilen kazılar sonrası ortaya çıkan Tiyatrosu, Agorası, Stadyum-Hamam kompleksi ve anıt mezarları ile son yıllarda bölgenin ilgi odağı haline gelmişti.

Telmessos Antik Tiyatrosu / Fethiye

Antik kaynaklar Telmessos’da büyük bir tiyatronun olduğundan bahsetmekteydi. 1993 yılında Fethiye Müze Müdürlüğü başkanlığında yapılan sondaj kazılarında erozyonla dolmuş olan 3-4 metrelik toprak tabakası altında tiyatronun oturma sıraları bulunmuştur. 1995 yılına kadar sürdürülen çalışmalar sonucu tiyatrodan kalabilen tüm kalıntılar bugün gün ışığına çıkartılmıştır. Erken Roma döneminde inşa edilen, M.S. 2.yüzyılda onarım geçiren tiyatronun 5000 kişi kapasiteli olduğu ve Bizans döneminde arena olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Şimdiki haliyle 1500 kişinin kullanımına cevap veren Telmessos Tiyatrosu`nun onarımı için röleve projesi tamamlanmıştır. Fethiye Limanındaki tiyatro Göcek’e 35 km.dir.

Kaya Mezarları / Fethiye

Şehir içinde Likya döneminden kalma M.Ö. 4.yy. eserleri dikkati çeker. Bunlar, şehrin simgesi haline gelen doğal kayaya oyulmuş mezarlardır. Çok sayıda düzgün basamaklarla mezarların en güzel ve en görkemlisi olan Amintas’a ulaşılır. Bu mezar aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülür ve yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlık artar. Soldaki sütunun orta kısmında, M.Ö. 4. yy. alfabesi ile “herpamiasoğlu amintas” yazılıdır. Bu kişinin kimliği tam olarak bilinmemektedir. İlçede görülmeye değer pek çok lahit mezar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Likya dönemine ait olanıdır. Deniz içerisinde yükselen mezarın ilginç bir görünümü vardır. İki katlı ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapağı bulunmaktadır. Kapağın her iki yanı savaşları resmeden fresklerle bezenmiş olup, bunların kişinin yaşamı ile ilgili olduğu sanılmaktadır.

Ölüdeniz

“Tanrının Dünyaya Bağışladığı Cennet” olarak nitelendirilen Ölüdeniz, 3 km’lik bir kumsala sahip bulunmaktadır. Ölüdeniz’de, açık ve koyu mavinin, açık ve koyu yeşil ile iç içe girdiği bir renk armonisi içinde yüzmenin doyumsuz mutluluğu tadılabilir. Yılın on ayı ılık ve durgun suyu ile doğal lagün görünümündeki Ölüdeniz; yerli ve yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen yerlerden birisidir. Göcek’e 50km. uzaklıktaki Ölüdeniz ile Belcekız Plajı’nı, Kumburnu birbirinden ayırır. Belcekız’daki çok sayıda pansiyon, kamp, motel ve lokanta yılın her mevsimi hizmete açık bulunmaktadır. Çam ağaçları ile kaplı tertemiz kumsalı ve berrak denizi ile Kidrak buraya 3 km. uzaklıktadır.

Fethiye Ölüdeniz Villa Kiralama

Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz’den 5-7 km Göcek’ten 60 km uzaklıkta, etrafı ortalama 350 m yükseklikte dağlarla çevrili bu ilginç kanyon, adını Temmuz-Eylül ayları arasında görülen “Jarsey Tiger” adlı kelebeklerden almıştır. Yaz kış akan küçük şelale, geniş kumsal, tertemiz deniz, pırıl pırıl çakıl taşları ve çevreyi süsleyen pembe zakkum çiçekleri ile küçük bir yeryüzü cenneti olan koya ulaşım, Ölüdeniz’den teknelerle sağlanmaktadır. Dünya gezginlerinin buluşma yeri olan vadide çadırlı kamp alanı, restoran, bar, ruf, duş, kabin vb. olanaklar sunulmaktadır.

Saklıkent

8 km, yüksekliği yer yer 600 m’yi bulan muhteşem bir kanyon içine gizlenmiş eşsiz bir doğa harikasıdır. Dimdik sarp kayalıkları, çınar ağaçları, pırıl pırıl akan coşkulu kaynak suları ile doğa tutkunları için dağcılık, yürüyüş, yüzme olanakları sunan eşsiz bir turizm merkezidir.

Yakapark

İnsan emeği ve yaratıcılığı ile doğanın engin zenginliğinin birlikte oluşturduğu, su sesi ve kuş sesinin gizeminde unutulmaz anların yaşanacağı bu eşsiz dinlenme yerine Yaka köyünden 2 km’lik bir yolla ulaşmak mümkündür. Göcek’e mesafesi 70 km dir.

Hisarönü / Ovacık

Ölüdeniz beldesinde bulunan bu iki tipik Türk köyü, son yıllarda turizm potansiyellerini yoğun konaklama, alışveriş ve eğlence merkezi haline dönüştürebilmişlerdir. Ölüdeniz, Babadağ, Kaya köyü gibi çekim alanlarına da yakın olan bu iki köy, günümüzde özellikle yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Göcek’e mesafesi 50 km dir.